MÜSLÜMAN ALTI ŞEYDEN DÂİMA KORKMALIDIR

MÜSLÜMAN ALTI ŞEYDEN DÂİMA KORKMALIDIR

MÜSLÜMAN ALTI ŞEYDEN DÂİMA KORKMALIDIR :

1. Son nefeste İMANSIZ gitmekten korkması.

2. Kıyâmet Günü kendisini rezil edecek bir durumla karşılaşmasını temin edecek defterinin Melekler tarafından okunması korkusu.

3. Amellerinin şeytan tarafından boşa çıkarılması için uğraşması korkusu.

4. Ölümün ve Azrâil’in âni gelişi ve gaflet içinde iken hazırlıksız yakalanma korkusu.

5. Dünya ile ve içindekilerle mağrur olup-gururlanıp,âhiretten ve oraya hazırlıktan gaflet etme korkusu.

6. Çoluk-çocukla ve onların geçimlerini te’min etmekle meşgul olup,zikirle,fikirle ve ibâdetle meşgul olamama; kulluk görevlerini ihmal edip faziletlerden uzak kalmak korkusu. ( Hz.Osman r.a.) Çözüm nedir ?

Bir şey yap güzel olsun,çok mu zor ? Dilin mi dönmüyor ? Öyleyse güzel bir şey gör veya Güzel bir şey yaz… Beceremez misin ? O zaman güzel bir şey başla… Ama hep güzel bir şey olsun hayatında… Çünkü her insan ölecek yaşta !… ( Sems-i Tebrizi k.s.)

“İnsanoğlu zarardadır,ancak: – İman edenler, – Ameli sâlih işleyenler, – Hakk’ı tavsiye edenler ve – Sabrı tavsiye edenler müstesna(zararda olmayacaklar)dır.” ( Bknz,Asr Sûresi ) Aşk yalnızca Allah’a olandır. Yâr ise Allah’tan bir armağandır. Aşkı Allah’a olmayanın aşk ile muhabbeti KOCA BİR YALANDIR…

Rabbim, bizi “ölmeden önce ölüme hazırlıklı olanlardan”, imanla , şehâdetle ve sâalâtü selâmla ebedi olan hayata göçen bahtiyâr kullarından eylesin…Âmin.

11 Kasım 2018 Mustafa Onat